Maltiečių Atvelykio renginiai visoje Lietuvoje nudžiugino daugybę senelių, vaikų ir neįgaliųjų

Kad pavasario šiluma ir prisikėlimo nuotaika išsklaidytų sunkiai gyvenančių ir ligas bei nepriteklių patiriančių liūdnas mintis, maltiečiai kasmet visoje Lietuvoje rengia akciją „Maltiečių Velykos “. Tai gausybė įvairių renginių: miestų šventės, renginiai maltiečių vaikų dienos centruose, globojamų senukų lankymas ligoninėse ir senelių namuose. 

Šais metais maltiečių Velykinio laikotarpio ir Atvelykio renginiai 25 Lietuvos miestuose buvo kaip niekada gausūs ir turiningi. 

Akmenėje balandžio 3 d. vyko didžiulė maltiečių surengta Atvelykio šventė, kurioje dalyvavo šimtai akmeniškių. Jau nuo pat ryto Akmenės Kultūros namų kaimo kapela pagrindinėje miesto aikštėje kvietė su muzika ir dainomis miestelio gyventojus ir vaikučius atvykti į šventę. Vaikučiai margino tradicinį didijį kiaušinį, rideno margučius, dalyvavo estafetėse, šoko ratelius. Dalyviams buvo dalinami saldumynai, margučiai ridenti, įvairūs prizai. Į šokių ratelius įsijungė ir suaugusieji, nuotaika visiems buvo puiki.

Švenčionėliuose maltiečiai prisijungė prie gražios akcijos „Maltiečių Velykos“, sukviesdami į  Reškutėnų tradicinių amatų centrą  pamokyti senjorus vašku marginti kiaušinius. Tautodailininkė Rasa Breidokienė atskleidė susirinkusiems daug šio meno paslapčių. Pagrindiniai marginimo įrankiai – į pagaliuką ar pieštuką įkišta adatėlė su maža galvute ir karštas vaškas. Buvo prisiminti senieji lietuviški raštai ir ornamentai.

Aukštadvario maltiečiai pradėjo akciją „Maltiečių Velykos“ su Aukštadvario regioninio parko etnografės Ritos Balsevičiūtės pagalba rišdami dzūkiškas verbas, kurios vėliau  monsinjoro Vytauto Kazio Sudavičiaus buvo pašventintos Aukštadvario Kristaus Atsimainymo bažnyčioje. Prieš Šv. Velykas šios verbos buvo įteiktos Šv. Domininko senelių namų ir Čižiūnų socialinių paslaugų centro gyventojams bei maltiečių globojamiems senoliams.

Čižiūnų socialinių paslaugų centro ir senelių namų gyventojai ne tik džiaugėsi jaunųjų maltiečių rištomis ir dovanotomis verbomis, bet ir kartu su jaunimu dažė velykinius margučius. Kiaušinis – vaizdžiausias virsmo, naujos pradžios atsiradimo simbolis, o jo dovanojimas – naujos vilties suteikimas. Taigi kiaušinių marginimas suteikė tikro bendravimo šilumos ir senoliams, ir jaunimui. Vieni vadovavosi senomis tradicijomis, kiti – jaunatvišku kūrybingumu, bet visi vaikiškai džiaugėsi būvimu kartu.

Štai Čižiūnų senelių namuose gyvenanti 93 metų Bronė prisiminė, kad paskutinį kartą velykinius margučius dažė jau prieš daugelį metų. Ši garbingo amžiaus senolė su džiaugsmo ašaromis dėkojo maltiečiams, ją globojantiems jau ilgą laiką. Kol Bronė gyveno Burbiškiu kaimo vienkiemyje, maltiečiai ją lankė namuose, dabar nepamiršta jos senelių namuose. Moteris nebeturi artimųjų – palaidojo savo vaikus, tad maltiečiai jai kaip šeima ir laukia jų senolė kaip šeimos narių.

Nevaikštantiems senelių namų gyventojams jaunieji maltiečiai verbas ir margučius nešė į kambarius. Tai labai pradžiugino ir šiltus prisiminimus atgaivino močiutei Zofijai. Senolė turi atminties problemų, tad šventinė verba jai buvo tikras atgimimo ir atsinaujinimo simbolis, sugrąžinęs  į jaunas dienas.

Ypač stengėsi maltiečiai prieš šventes nudžiuginti sunkiai sergančius ir neįgalius senukus. Kauno Jaunieji maltiečiai aplankė Kauno Panemunės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės senelius ir surengė jiems  poezijos vakarą. Jaukioje atmosferoje dalintasi skambiomis eilėmis, gitaros ir akordeono virpesiais, kviečiančiais prisiminti, jog nei viena žiema nesitęsia amžinai – po jos visada ateina pavasaris. Ypatingo nuoširdumo ir palaikymo jausmas, kurį skleidė senolių šypsenos, kvietė jaunuolius čia atvykti vėl.

Nepamiršti buvo taip pat ir vaikai iš socialiai remtinų šeimų. Jiems buvo ne tik surengtos Atvelykio šventės 10-yje maltiečių vaikų dienos centrų, tačiau aplankyti ir vaikų globos namuose gyvenantys ir neįgalūs vaikai.

Štai Ignalinos jaunieji maltiečiai po Atvelykio išsiruošė į džiaugsmingą kelionę į Didžiasalį ir Naujajį Daugėliškį, kur šiuo metu globos įstaigose gyvena kone septyniasdešimt vaikų. Krepšiuose – pyragai, žaislai, pačių marginti margučiai, o svarbiausia – puikus nusiteikimas. Ir Didžiasalyje, ir Naujajame Daugėliškyje smagiai bendrauta, džiaugtasi, dalytasi jau patirtais įspūdžiais, pasisemta naujų.
Neužmiršo Ignalinos jaunieji maltiečiai ir likimo nuskriaustųjų. Su dovanomis jie aplankė Ignalinos „Šaltinėlio“ mokyklos „Vilties“ grupę, kurioje – vaikai su negalia.

Kituose Lietuvos miestuose taip pat vyko Atvelykio renginiai, šventinės popietės senjorams ir vaikams, buvo lankomi seneliai ligoninėse ir slaugos namuose.

Pasak MOPT generalinio sekretoriaus E.Bingelio, tokios akcijos, kaip  „Maltiečių Velykos“ maltiečiams yra dar viena  puiki galimybė atkreipti visuomenės ir bendruomenių dėmesį į vienišus žmones. Tai maltiečiams dar viena proga pabūti kartu su  globojamais žmonėmis, parodyti, kad šie nėra vieniši ir visų pamiršti., padovanoti jiems šventę. Tokių susitikimų metu maltiečių savanoriai gauna labai daug gerų emocijų, kurios skatina naujiems geriems darbams. 

Maltiečiai šiuo metu veikia jau 34 Lietuvos miestuose, turi daugybę projektų senukams ir socialiai remtiniems vaikams, neįgaliesiems, subūrė daugiau kaip tūkstantį šimtą puikių, atsidavusių savanorių, daug pilietiško ir socialiai aktyvaus jaunimo.

Daugiau informacijos apie maltiečių veiklą ir galimybę prie jos prisidėti ir paremti: www.maltieciai.lt . http://2proc.maltieciai.lt/

Griežtai draudžiama Molėtiškis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Molėtiškis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Molėtiškis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.163.209.109.

Rašyti

Portalo Molėtiškis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Moletai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Vienas. Sunkiai sužeistas. Per plauką nuo mirties: sukrečianti gelbėjimo istorija

“Pamačiau atlekiantį sunkvežimį, kuris apledėjusiu keliu sukdamasis pradėjo slysti į mano kelio pusę. Mane apakino sunkvežimio šviesos, pa...

„Buvome vieninteliai, kurie palydėjo jį į kapines“: maltiečių paslaugos vienišiems senukams nesibaigia karštos sriubos atvežimu

Maltiečiai projektą „Maistas ant ratų“ vykdo jau beveik 25-erius metus. Dabar jie karštą maistą vežioja jau 19-koje miestų, per 2016 metus...