Lietuviai surenka elektroninių atliekų net 10 kartų mažiau nei norvegai

Lietuvoje prasideda aplinkosauginė-ekologinė akcija „Kartu mes galime papuošti savo miestą“. Jau nuo vakar dienos Lietuvos miestų, tame tarpe ir Molėtų, gyventojai, įmonės ir įstaigos gali registruotis akcijos interneto svetainėje www.elektronikosakcija.lt, nemokamu telefonu 8 800 00 653 arba informacijos telefonu 118, kad iš jų namų ar biurų būtų nemokamai išvežta sena elektros ir elektronikos įranga. Už surinktas atliekas viešose miestų erdvėse bus pasodinta medžių.

„Lietuva patekusi į nepavydėtiną situaciją – ją spaudžia Europos Sąjungos direktyvos, reikalaujančios per metus surinkti elektronikos atliekų ne mažiau kaip po 4 kg gyventojui, kad netektų mokėti baudų, tuo metu valstybė iki šiol nėra sukūrusi ilgalaikės, efektyviai veikiančios šių atliekų surinkimo sistemos. Todėl, tik dėl pavienių privačių iniciatyvų, bendrų verslo ir visuomenės pastangų, dar nesame išstumti šioje srityje į ES užribį“, – sako akcijos iniciatorės – vienos didžiausių Lietuvoje atliekų surinkimo ir tvarkymo bendrovės „Žalvaris” – komercijos direktorius Sigitas Ašmonas.

2010 m. iš Lietuvoje surinktų elektronikos atliekų vienam gyventojui teko tik po 2,88 kg. Tuo metu Skandinavijos šalyse pernai buvo surinkta: Norvegijoje – po 28 kg, Švedijoje – 16 kg, Šveicarijoje - 17 kg, Danijoje - 13 kg.

Akciją inicijavusios bendrovės atstovas pastebi, kad ir visuomenė vis dar nepakankamai informuojama, kodėl reikia elektronines atliekas atiduoti perdirbėjams, bet ne mesti kartu su komunalinėmis atliekomis į sąvartynus. „Apie 3 proc. tokios įrangos sudaro nuodingosios medžiagos, tokios kaip švinas, kadmis, chromas ir gyvsidabris – visa tai patenka į dirvožemį ir gruntinius vandenis, o iš ten – į mūsų namų aplinką, – pastebi S. Ašmonas. – Tačiau, jei paklaustume eilinio Lietuvos gyventojo, ar jis tai žino, garantuoju, jog tik keletas atsakytų teigiamai“.

Pasak S. Ašmono, kad visuomenė jau yra įgavusi aplinkosauginio sąmoningumo, akivaizdžiai parodė pavasarį vykusi kita „Žalvario“ inicijuota akcija „Saugokime gamtą kartu“ – jos metu, vietoj planuotų 70 t elektronikos atliekų, buvo surinkta per 120 t. „Žmonės pasirengę atiduoti elektronikos atliekas perdirbėjams, jei tik sutvarkyta logistika, tačiau fragmentiškai vykstančios akcijos negali užtikrinti šių atliekų surinkimo tęstinumo – čia jau valstybės prerogatyva“, – pabrėžia S. Ašmonas.

Akcija „Kartu mes galime papuošti savo miestą“ truks iki pavasario, nes, atsižvelgiant į skirtingose šalies regionuose tinkamą sodinti medžių rūšį, vieni bus sodinami dar šį spalį, o kiti – 2012 m. balandį.

UAB „Žalvaris“ yra viena didžiausių pavojingų atliekų surinkimo ir tvarkymo įmonių Lietuvoje, veikianti nuo 1965 m. Bendrovė renka, rūšiuoja, perdirba ir eksportuoja pavojingas atliekas, antrines žaliavas, elektros ir elektronikos įrangos atliekas, spalvotųjų ir juodųjų metalų bei jų lydinių laužą, teikia įmonėms kompleksinę aplinkosaugos dokumentų tvarkymo paslaugą, išduoda pažymas apie apmokestinamųjų gaminių, pakuočių atliekų tvarkymo užduočių įvykdymą.

UAB „Žalvaris“ informacija

Griežtai draudžiama Molėtiškis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Molėtiškis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Molėtiškis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.82.112.193.

Rašyti

Portalo Molėtiškis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Moletai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Būk išradingas ir laimėk bilietus į Vilniaus kamerinio teatro spektaklį "Elfų Kalėdos"

Socialinio tinklo “Facebook” puslapyje "Mano miestas Molėtai" skelbiame konkursėlį laimėti porą bilietų į gruodžio 7 dieną Molėtų kult...

Kur susimokėti už padarytą KET pažeidimą

Informuojame, kad paskirta bauda už Kelių eismo taisyklių pažeidimą (-us) sumokama grynais pinigais arba mokamuoju pavedimu banko įstaigoje į V...